Haemopis sanguisuga sa pohybuje tak, že sa zacyklí, pripevní svoju prednú prísavku k substrátu, zadnú prísavku potiahne dopredu a umiestni ju blízko prednej prísavky a potom odpojí prednú prísavku a vysunie jej predný koniec dopredu. Pohybovať sa môže aj plávaním. Má niekoľko tupých zubov v dvoch radoch a je skôr predátorom ako pijavcom krvi. Živí sa larvami hmyzu, rybími vajíčkami a plôdikmi, pulcami, červami, inými pijavicami a ulitníkmi; korisť sa nasaje a prehltne celá. Pijavica sa občas vynorí z vody na lov dážďoviek .

Rovnako ako ostatné pijavice, aj Haemopis sanguisuga je hermafrodit . V živote organizmu najskôr dozrievajú semenníky a neskôr vaječníky. Pár pijavíc sa zoradí s kontaktnými oblasťami klitorisu a spermie prechádza tou, ktorá pôsobí ako muž, do ženského gonopóru . O nejaký čas neskôr samica nakladie niekoľko vajíčok, ktoré sú zabalené do zámotku naplneného albumínom, ktorý vylučuje klitel. Kokon je pochovaný vo vlhkej zemi blízko pri brehu vody. Keď sa vajíčka vyliahnu, mláďatá, ktoré sa objavia, sú dlhé asi 15 mm (0,6 palca).

Haemopis sanguisuga je druh sladkovodnej pijavice z čeľade Haemopidae . Bežne sa nazýva pijavica konská , ale je to kvôli podobnosti jej vzhľadu s pijavicou Limnatis nilotica , ktorá sa niekedy dostáva do nosných dutín hospodárskych zvierat. Haemopis sanguisuga sa takto nespráva. Ďalším synonymom pre túto pijavicu je Aulastomum gulo .

Haemopis sanguisuga môže dosiahnuť dĺžku 10 cm (4 palce), čo je podobná veľkosť ako pijavica liečivá Hirudo medicinalis , ale po natiahnutí sa môže predĺžiť na väčšiu dĺžku. Telo je segmentované; horný povrch je hnedo-čierny, zvyčajne jednofarebný, ale niekedy s pruhmi a škvrnami, a spodný povrch je žlto-sivý alebo olivový. Prísavky sú dve, malá na prednom konci a väčšia na zadnom konci. Na hlave je polmesiacovité zoskupenie piatich párov očí.

Haemopis sanguisuga je sladkovodná pijavica a vyskytuje sa vo väčšine Európy, ako aj v Ázii. Typické biotopy sú v plytkých častiach jazier, rybníkov, priekop a pomaly tečúcich riek. Môže sa vynoriť na zem, skrývať sa pod kameňmi a znáša mierne brakickú vodu. Nachádza sa až 30 metrov od vody.

Starostlivosť Starostlivosť o pijavice pre rybolov si vyžaduje určité kroky, aby boli čo najefektívnejšie a najatraktívnejšie pre ryby. Tu je podrobný postup:

1. *Preplachovanie:* Pred použitím pijavice dôkladne prepláchnite v čistej, odchlorovanej vode. Tento krok odstráni nečistoty a parazity, čo zvyšuje ich atraktivitu pre ryby.

2. *Uloženie do tmavej nádoby:* Pijavice umiestnite do tmavej nádoby, ktorá im poskytne prirodzené prostredie a zníži stres. Nádoba by mala byť nepriehľadná alebo dobre zakrytá, aby sa simulovalo prirodzené prostredie pijavíc, ktoré preferujú tmu.

3. *Voda v nádobe:* Nádobu naplňte čistou, odchlorovanou vodou, len aby boli pijavice jemne ponorené. Dôležité je pravidelne meniť vodu (aspoň každé 2-3 dni), aby zostala čistá a bez škodlivín. Ak nemáte prístup k odchlorovanej vode, môžete použiť balenú alebo filtrovanú vodu.

4. *Skladovanie v chladničke:* Nádobu s pijavicami umiestnite do chladničky. Chladné prostredie spomaľuje ich metabolizmus, čo im predlžuje životnosť. Optimálna teplota je medzi 4-10 °C. Dávajte však pozor, aby teplota neklesla príliš nízko, pretože extrémny chlad môže byť pre ne škodlivý.

5. *Pravidelná kontrola:* Pravidelne kontrolujte stav pijavíc. Ak niektoré z nich uhynú, okamžite ich odstráňte, aby ste predišli znečisteniu vody a možnému šíreniu chorôb. Tieto kroky vám zabezpečia, že vaše pijavice budú v najlepšej kondícii a pripravené na úspešný rybolov.